EnglishE-Mail
Borsanaliz.com

Elliott Dalga Prensipleri
 

"Kütlelerin hareketlerini hesaplayabiliyorum, ancak insanların çılgınlığını asla."
Isaac Newton

Ralph Nelson Elliott'un 1930'lu yılların sonunda "Doğa'nın Yasası" olarak duyurduğu Dalga Teorisi, kendisinden sonra gelenler tarafından ufak tefek düzeltmelere rağmen anahatlarıyla Elliott'un ilk tanıttığı biçimiyle günümüze kadar geldi.

Tuncer Şengöz, yaklaşık beş yılı bulan bir kaynak taraması, araştırma ve analitik incelemelere dayanan bu kapsamlı çalışması ile yalnızca analist ve yorumcuların değil, finansal piyasalardaki fiyat hareketlerini izleyen tüm yatırımcıların onyıllar boyunca yararlanabilecekleri değerli bir kaynak sunuyor.

Elliott Dalga Prensipleri, evreni oluşturan canlı veya cansız tüm sistemler gibi, insan kitlelerinin de doğa yasaları doğrultusunda ve belirli sınırlar içinde hareket ettiklerini kabul ediyor. Bu teorinin gelecekte, Elliott'un yıllarca önce iddia ettiği gibi, doğanın temel yasası olarak kabul edileceğini vurgulayan Tuncer Şengöz, Elliott Dalga Prensipleri'nin kurallarını, rehber ilkelerini ve temel yaklaşımlarını akıldan çıkarmaksızın, saatlikten yüzyıllığa kadar fiyat grafiklerine bir kez de bu gözle bakmanızı öneriyor ve altını çiziyor; Finansal verilerin gelecekte ne yönde ve nasıl değişeceği ve bu değişimin nasıl bir sosyal arkaplanda ilerleyebileceği, en azından bir silüet olarak gözünüzde canlanacaktır.

Tuncer Şengöz Kimdir?

1964 Konya doğumlu olan Tuncer Şengöz, 1989 yılında ODTÜ Makina Mühendisliği Bölümü'nden mezun oldu. 1991-1997 yılları arasında FMC-Nurol Savunma Sanayi'nde Konfigürasyon, Envanter ve Planlama Uzmanı olarak çalıştıktan sonra, 1997-1999 yılları arasında borsada teknik analiz eğiticiliği yaptı ve internette güncellediği kendi web sitesinde günlük, haftalık ve aylık teknik piyasa yorumları yazmaya başladı. 1999 yılından sonra Yapı Kredi Yatırım'da Teknik Analiz Birim Yönetmeni olarak çalışmaya başladı. Elliott Dalga Prensipleri, sosyal trendler ve genel piyasa değerlendirmelerini Elif Şengöz'le birlikte güncellediği www.borsanaliz.com sitesinde yayınlayan yazar, evli ve bir çocuk babası.

Kitap Hakkında:

Finans profesyonelleri, yıllarca mekanistik yaklaşımları temel aldılar ve fiyat hareketlerini bu yaklaşımlarla tarif etmeye çalıştılar. Bu yaklaşımlara göre politik ve ekonomik gelişmeler dışsal kuvvetlerdi ve insan kitleleri bu dışsal kuvvetlerin etkisi ile harekete geçmekteydi. Haberlerin ve gelişmelerin akışı da rastgele olduğu için fiyat, belirli kalıplar izleyemezdi ve rastgele haberlerin ve gelişmelerin sonucunda oluşurdu. Bu nedenle yıllar boyunca haberler izlendi, haberlerin etkileri tartışıldı ve finans piyasalarındaki hareketin bu haberler doğrultusunda ne şekilde gelişebileceği konuşuldu.

Tuncer Şengöz bu kapsamlı çalışmasında, fiyat hareketlerinin ve sosyal trendlerin geleneksel yaklaşımlarla anlaşılamayacağını, insanların kitlesel davranışlarının gelecekte hangi kalıplar izleyebileceğinin anlaşılmasının tek yolunun Elliott Dalga Prensipleri ve bu prensiplere dayanan sosyonomik yaklaşım olduğunu vurguluyor.

İlk dört bölümde temel kavramları, Dalga Prensipleri'nin dayandığı matematik model olan Fibonacci sayı serilerini ve standard dalga modellerini tanıtıyor.

Beşinci ve altıncı bölümlerde kısaca Dalga Prensipleri'nin dayandığı bilimsel temelleri anlatıyor ve geçmişte dalga prensipleri ile yapılan tahminlerle teorinin pratikte nasıl ispatlandığını gösteriyor.

Yedinci bölümde kitlesel davranışlarda Dalga Prensipleri'ni özetliyor ve Sosyonomi disiplininin kısa tanıtımını yapıyor.

Sekizinci bölümde, Elliott analistinin yaklaşımını ve Dalga Prensipleri kullanılarak finans piyasalarında ne şekilde alım-satım yapılabileceğini anlatıyor.

Dokuzuncu bölümde ise, Dalga Prensipleri kullanılarak yapılan bir analiz sonucunda IMKB'de ve Türkiye'de bir gelecek perspektifi oluşturuyor.

 

Copyright © 1999+